Чи справді неандертальці програли людям і зникли?

Неандертальці з’явилися на планеті 300–400 тисяч років тому, дещо раніше за Homo sapiens. Але близько 30 тисяч років тому Homo neanderthalensis зникли: куди і чому?

Сванте Паабо пише, що за весь час існування неандертальські технології змінились не надто сильно. «Вони лишалися плюс-мінус однаковими до кінця неандертальської історії — яка, між іншим, тривала втричі-вчетверо довше, ніж історія сучасного людського виду станом на сьогодні».

Лише впродовж останнього часового відтинку, коли вони почали взаємодіяти з людьми, відбулися технологічні зміни. 

Homo sapiens мали кращі інструменти, складніші форми комунікації, кращу організацію спільнот, більш розвинену символіку та мистецтво. Вони легше пристосовувалися до мінливого клімату і, як сказали б сучасники, не боялися ризикувати. 

Неандертальці не перетнули відкритих морів, щоб освоїти незаселені частини світу: то розселялися, то купчилися гуртом, нагадуючи інші вимерлі людиноподібні види.

«Усе це різко змінилось, коли повністю сучасні люди з’явилися в Африці й розсіялися світом як «команда заміни». За наступні 50 тисяч років (це в 4–8 разів менше, ніж загальна тривалість існування неандертальців на планеті) ця команда не лише обжилася замалим не на всіх придатних для життя клаптиках суші, а й розвинула такі технології, які дали їй змогу злітати на Місяць і за його межі», — зауважує Сванте у «Неандертальці». 

Здавалося б, не ризикувати зайвий раз — це розумна стратегія, але надмірна обережність не завжди виправдана й корисна. 

Однак не все так просто. Колега Сванте Паабо, Майк Томаселло, з’ясував, що дитинчата Homo sapiens змалку активно наслідують батьків та інших людей, тобто навчаються. Маленькій людині не потрібно обпекти  палець вогнем, аби дізнатися, що їй буде боляче. А ще дітлахи прагнуть привернути до себе увагу, бо починають розуміти, що світосприйняття та вподобання інших людей схожі на їхні. Цим ми істотно відрізняємося від інших біологічних видів, зокрема мавп та неандертальців. 

Homo neanderthalensis так чи інакше конкурували з Homo sapiens, але також і схрещувалися з ними, народжуючи спільних дітей. Адже геном сучасної людини збігається з геномом неандертальця на 99,7%. Однак саме неандертальських генів європейці мають від 1 до 2,5%. Це означає, що хоча й неандертальці зникли, вони продовжують жити у нас. Можливо, небажання виходити із зони комфорту — це наша неандертальська спадщина?

Розуміння того, якими були неандертальці, дозволяє нам не тільки побачити відмінності між двома біологічними видами, але й краще зрозуміти, хто ми і куди йдемо. 

Передзамовляйте «Неандертальця» зі знижкою у нас на сайті — ми вже здали книгу в друк. А поки ви чекаєте на неї, радимо ознайомитися з відео про неандертальців на YouTube-каналі «Довколаботаніка», який заснував і веде Олексій Коваленко, популяризатор природничих наук та за сумісництвом науковий редактор цієї книги. 

Пошук на сайті

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors